Bio

Grzegorz Lityński – Wrocławianin z urodzenia i zamiłowania, miłośnik Śląska, obcych kultur, historii i fotografii. Niechętnie określa się jako „fotograf” z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że jest to pojęcie masowo nadużywane, wręcz nieprzyzwoicie często stosowane. Aparat fotograficzny, zwykle w postaci telefonów komórkowych, mają już praktycznie wszyscy, każdy niejako uzyskał więc prawo do nazywania siebie „fotografem”. A po drugie Grzegorza zdecydowanie bardziej aniżeli sama fotografia zajmują przemiany społeczne, kultura, zwyczaje, problemy socjalne – aparat służy mu do zapisywania i dokumentowania zdarzeń.

Z aparatem w ręku odwiedził ponad 75 krajów. Fotografował praktycznie we wszystkich zakątkach Starego Kontynentu, a także w miejscach odległych: Andamany, Australia, Botswana, Brazylia, Butan, Chiny, Ekwador, Etiopia, Filipiny, wyspy Galapagos, Ghana, Indie, Indonezja, Kambodża, Kenia, Kostaryka, Kuba, Laos, Malezja, Maroko, Mjanma, Meksyk, Namibia, Nepal, Peru, Portoryko, Rosja (Kamczatka, Syberia), RPA, Sri Lanka, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Tunezja, Turcja, Wietnam, Zambia, Zimbabwe i inne. Autor szeregu reportaży i projektów długoterminowych w kraju i za granicą.

2016-06-20_515-c4_resize
Jachtowa wyprawa wokół S
pitsbergenu, czerwiec 2016

Zdjęcia Grzegorza wystawiane były m.in. w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie (styczeń-luty 2014) czy w czasie trwania obchodów Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu (05-21 września 2016 r.). Laureat prestiżowej nagrody BZ WBK Press Foto w kategorii “Życie codzienne”. Odznaczony przez Prezydenta RP w dniu Święta Flagi Rzeczpospolitej Polski (2 maja 2015 r.) za umacnianie polskości poza granicami kraju.

2014-04-02_009_miknow_resize
Gala rozdania nagród BZ WBK Press Foto, G. Lityński: dolny rząd, trzeci od lewej

Autor książki o historii nowoczesnej chirurgii “Highlights in the history of laparoscopy”, 380 stron, wydawnictwo Bernert, Frankfurt nad Menem, 1996. Książka została oparta na wieloletniej pracy archiwalnej oraz wywiadach z 50 pionierami endoskopii z Anglii, Francji, Niemiec i USA. W swoim dorobku naukowym posiada około 30 prac na w.w. temat w jęz. angielskim i niemieckim, m.in. w “Der Chirurg”, “World Journal of Surgery”, “Journal of the Society of Laparoendoscopic Surgeons”.